Błąd zegara satelity – przy obliczaniu pozycji potrzebny jest bardzo dokładny czas wysłania ramki; jego odchylenia wprowadzają pewien błąd do obliczeń. Każdy satelita posiada jednak zegar atomowy i jest na bieżąco synchronizowany z innymi satelitami oraz stacjami naziemnymi.
Błąd zegara odbiornika – podobnie jak wyżej. Zegary odbiorników są na ogół mało dokładnymi zegarami kwarcowymi, są więc narażone na błędy. Jednak odbierając sygnały z satelit również dokonują ciągłej synchronizacji.
Błąd efemeryd – różnica między fizyczną orbitą satelity a orbitą przewidywaną.
Opóźnienia jono- i troposferyczne – odchylenia od zakładanej prędkości propagacji sygnału w atmosferze związane z aktualną sytuacją w poszczególnych jej warstwach. Odbiorniki wojskowe potrafią odbierać sygnał na obu częstotliwościach GPS jednocześnie i wprowadzać poprawkę na te opóźnienia; odbiorniki cywilne pozbawione są tej funkcji.
Wszystkie opisane wyżej błędy można zminimalizować korzystając z techniki Differential GPS (DGPS), czyli korzystając z odbiornika stacjonarnego ustawionego w dokładnie wyznaczonym punkcie, którego zadaniem jest wyliczanie poprawek, oraz odbiornika ruchomego, który te poprawki odbiera i uwzględnia. Jednak są jeszcze dwa rodzaje błędów, których ta metoda nie eliminuje:
Szum własny odbiornika
Multipath sygnału – w pomieszczeniach zamkniętych lub w naturalnych formacjach terenu temu sprzyjających (kaniony itp.) może się zdarzyć, że nie odbieramy bezpośrednio sygnału z satelity ale sygnał odbity od jakiejś powierzchni. Długość drogi przebytej przez sygnał może być w takim przypadku dużo większa niż odległość odbiornika od satelity w prostej linii przez co wyniki pomiarów obarczone są ogromnym i trudnym do przewidzenia błędem.